İyi Tasarımın 10 Temel Prensibi. (Rams İlkeleri) | Aves Blog


İyi Tasarımın 10 Temel Prensibi. (Rams İlkeleri)

4 yıl önce

Güncel

İyi Tasarımın 10 Temel Prensibi. (Rams İlkeleri)

20. yüzyılın ve Alman işlevsel tasarımının en önemli ismi ve Braun markasının ürün tasarımcısının, başta Apple olmak üzere çok sayıda tasarıma ilham veren ve tasarımcıların bağlı kalmaya çalıştığı 10 tasarım prensibi;

1) "İYİ TASARIM YENİLİKÇİDİR"

Yenilik arayışı, bitmez, tükenmez bir devinimdir. Asla yorulmaz, yok olmaz. Mevcut teknolojik gelişmeler yeni yaratıcı çözümler sunmaya olanak sağlamaktadır. Yaratıcılığın tükenmesi gibi bir şey söz konusu değildir.

 

2) "İYİ TASARIM KULLANIŞLIDIR"

Ürün kullanılmak için satın alınır. Ürün ana işlevi ve yardımcı işlevleri için belirli bir amaca hizmet etmelidir. Ürünün kullanılabilirliği ile faydasını optimize etmek tasarımın en önemli görevidir.

 

3) "İYİ TASARIM ESTETİKTİR"

Her gün kullandığımız ürünler bizim ruh halimizi etkilediği için, ürünün estetik kalitesi onun işlevinin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

4) "İYİ TASARIM ÜRÜNÜ ANLAMAMIZA YARDIMCI OLUR"

Tasarım, ürünün yapısını açığa kavuşturmalıdır. Daha iyi tasarım ürünün konuşmasını sağlar. En iyi tasarım ürünün kendiliğinden anlaşılmasını sağlar.

 

5) "İYİ TASARIM FAZLA ÖNE ÇIKMAZ"

Ürünlerin amacı araç olarak kullanılmaktır. Sanat eseri olmadıkları gibi dekoratif obje de değildirler. Kullanıcının kendini ifadesine izin vermek için tasarımları tarafsız ve kontrollü olmalıdır.

 

6) "İYİ TASARIM DÜRÜSTTÜR"

Tasarım, ürünü gerçekte olduğundan daha yaratıcı, daha güçlü veya daha değerli yapmaya çalışmamalı. Tüketiciye tutamayacağı sözler vermemeli.

 

7) "İYİ TASARIM DAYANIKLIDIR"

İyi tasarım kısa sürede tüketilen, demode olan trendleri izlemez. Günümüzün çabuk tüketen toplumunda iyi tasarlanmış ürünler, kısa hayatlı sıradan ürünlerden dikkat çekici bir biçimde ayrılır.

 

8) "İYİ TASARIM SON DETAYINA KADAR UYUMLUDUR"

Tasarımda hiçbirşey keyfi olmamalıdır. Tasarım sürecinin eksiksiz ve hatasız olması, kullanıcıya verilen saygıyı gösterir.

 

9) "İYİ TASARIM ÇEVRECİDİR"

Tasarım, mantıklı hammadde kullanımına ve dengeli bir çevreye katkıda bulunmalıdır. Sadece gerçek kirliliğe değil, görsel kirliliğe ve çevrenin yok edilmesine de karşı durulmalıdır.

 

10) "İYİ TASARIM MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ TASARIMDIR"

Az olan daha iyidir. Çünkü gerekli detaylara konsantre olmayı ve gereksiz olanlarla vakit kaybetmemeyi sağlar. Sadeliğe ve basitliğe dönün.

 

DİETER RAMS KİMDİR?

1932 yılında Almanya’da doğan Rams, marangoz olan babasının etkisiyle mimarlık eğitimi almış.  Bugün dünyada iyi tasarım denince akla gelen 10 prensibi  kağıda döken ünlü tasarımcı, 50'ler ve 60'larda  Braun markası için yaptığı tasarımlarla  günümüze ışık tutuyor. Rams’ın tasarımları, günümüzün Apple ürünlerinin arkasındaki ilham kaynağı…
 

Aves Dijital Reklam Ajansı olarak, Rams Yasalarını kendimize ilke olarak edinmiş bir Dijital Ajansız.