En yeni web tasarım trendleri | Aves Blog


En yeni web tasarım trendleri

4 yıl önce

Web Tasarım

En yeni web tasarım trendleri

Dijital dünyanın bir parçası olan web tasarımında güncel kalmak, firmanız için oldukça önemlidir.

Web tasarım trendleri, zamanın kabul gören estetik algısını yansıtır. İyi bir web tasarımcısı trendleri takip etmeli ve bilgisiyle şekillendirerek çalışmalarına yansıtmalıdır. Hiçbir tasarımcı işinin demode olarak etiketlenmesini istemez. Güncel dünyaya ayak uydurmanıza yardımcı olacak, yükselişe geçen web tasarım trendlerini sizler için derledik.

 

1. Asimetrik kullanımlar
2016 yılı, var olan simetri algısı yıktı. Web tasarım dünyasının olmazsa olmaz kuralı sayılan simetri, yerini iyi konumlandırılmamış görsellere, sağa ve sola hizalanmayan bileşenlere bıraktı. Günümüzde asimetrik kullanımlar bir hata değil; dikkat çekici ve eğlenceli kabul ediliyor.

 

2. Farklı layoutlar
Düzenli görünümler bitip giderken, alışılmış web layout’larını da yanında götürüyor. Artık kutu formunda layout’ların dışına çıkılıyor. Özellikle grafik ve tipografik elementlerin özgürce kullanıldığı spesifik web tasarımları dikkat çekiyor.

 

3. Gökkuşağı Renkleri
Gökkuşağı renklerini daha önce bir tasarım trendi olarak görmemiş olabilirsiniz. Ancak gökkuşağı paletindeki renkler, başarılı tasarımlara hayat veriyor. Birçok marka bu renk skalasını farklı uygulama biçimleriyle kullanıyor. Gökkuşağını, tasarımları ilgi çekici hale getirmek için kullananlar kadar bir tasarım felaketine çevirenler de var. Bu cesur paleti yaratıcılığınız ve konseptinize uygun olarak yorumlamaya özen gösterin.

 

4. Karanlık arka planlarda iddialı tipogrofiler
Canlı ve neşeli renkler size göre değilse, karanlık tarafa dahil olabilirsiniz. Tasarımcıların proje hakkında hissettikleri ve marka kimliği, renk seçimini belirleyen önemli unsurlardandır. İlginçtir ki, siyah-beyaz ve dramatik tasarımlar da en az gökkuşağı renkleri kadar çok kullanılmakta ve trendler arasında yerini almaktadır.

 

5. Büyük ve kalın tipografiler
“İçerik, kraldır.” İçerik hakkında Bill Gates’in yıllar önce söylediği bu söz, son yıllarda doğruluğunu kanıtladı ve içerik pazarlamayı yarattı. Tasarım dünyası ise bu gelişmelere kayıtsız kalmayarak, odak noktasını içeriğe çevirdi. Artık web siteler, okunabilirliği destekleyen büyüklükte ve kalınlıkta fontlara yöneliyor.

 

6. Hareketli tasarımlar, animasyon çalışmaları
Animasyonlu içerikler ve tasarımlar, dijital dünyada uzun süredir önemli bir yere sahip. Web siteleri de bu trende entegre olarak, hareketli temalara yöneliyor ya da site içerisinde kullanıcıların ilgisini çekebilecek dokunuşlar yapıyor.

 

7. Modern Retro
İster pixelart tercih edin, ister 80’li 90’lı yılların renklerini ve vintage unsurları birleştirin. Uygulama şekliniz ne olursa olsun, sevilen eski tarzların modern yorumları web tasarımlarında kullanıldığında oldukça ilgi çekiyor. Kullanıcılar üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle birçok web sitesi, tasarımına modern retro dokunuşlar yapıyor.

 

8. Daha az stok görsel, daha çok fotoğraf ve illüstrasyon
Her ihtiyacımız olduğunda yardımımıza koşan stok görsellerin modası, 2016 itibariyle geçmeye başladı. Kaliteli ve doğal fotoğraflar kullanıcılar için daha tercih edilebilir durumda. Öyle ki, ana sayfanızda kullanacağınız bir adet kaliteli fotoğraf, slider’a yerleştireceğiniz 5 stok görselden daha etkili. Fotoğraf çekimi için gerekli koşulları yaratamıyorsanız üzülmeyin. Web sitenizde illüstrasyonları da kullanabilirsiniz. Kullanıcıya mümkün olduğunca spesifik bir çalışma göstermeniz yeterli.

 

9. Sonsuz scrolling
Hayatımızda artık “scroll etmek” denilen bir kavram var. Scrolling ya da scroll etmek, bir içeriğin sonunun olmaması ve kullanıcıya o istedikçe fazlasını sunmak demek. Son yıllarda “bottomless” olan, yani sonu olmayan sayfalar kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başardı. Bu trendi yaratan başarılı örnekler ise Instagram, Facebook ve Twitter.

 

10. Uyumlu Tasarımlar (Responsive Design)
Masaüstü kullanım popülerliğini yitirdiğinden beri, tasarımların mobil uyumlu olması önem taşıyor. Duyarlı tasarımlarda, tasarımı oluşturan elementler her kullanıcın ekranına göre uyum sağlar. Teknolojinin gelişmesiyle tasarımlar sadece cep telefonu değil, akıllı saaatlere, bilekliklere, gözlüklere bile uyumlu hale getirilebilir. Şimdilik uyumluluğu somut unsurlarla sınırlasak da, responsive design, gelecekte bir web siteyi ziyaret eden yaşlı birine fontların daha büyük ve renklerin daha parlak görünmesini sağlayacak kadar geliştirilebilir. Başarılı bir web tasarımı, güncel kullanım alışkanlıklarına uyum sağlamalıdır.

 

Bu 10 maddeyi göz önünde bulundursanız da, trendlerin zaman içinde değiştiğini ve her marka kimliğine uyum sağlayamayacağını unutmayın. Trendleri takip etmek bilgilerinizi taze tutarak yaratıcı işler çıkarmanıza yardımcı olur, doğrudan uygulamak ise işinizi basit bir kopya haline getirecektir.